Kako se čiste cipele od prevrnute kože?
Otkrićemo vam najbolje metode
Kako se čiste cipele od prevrnute kože može biti prava enigma za većinu ljudi. Naročito za one koji žive u područjima sa promenljivim vremenom, gde čak i letnji pljuskovi mogu uništiti vaše omiljene cipele. U ovom tekstu ćemo vam pomoći i objasniti kako se čiste cipele od prevrnute kože.
Uprkos tome što su ponekad nepraktične, ne možemo odoleti šarmu cipela od prevrnute kože – od elegantnih Chelsea muških čizama do udobnih elegantnih patika.
Ono što nas najviše nervira je kada se zaprljaju i postanu praktično neupotrebljive. Ali ne brinite, postoji više načina da povratite sjaj svojim cipelama od prevrnute kože. Sve što vam treba su guma za brisanje, belo sirće, soda bikarbona, mekana krpa, četka za prevrnutu kožu i eventualno sredstvo za zaštitu.
Da, dobro ste čuli – trik kako se čiste cipele od prevrnute kože koristi svakodnevne kućne proizvode.
To znači da ne morate trošiti novac na skupe preparate. Ipak, nećemo poreći da je investicija u kvalitetnu četku za prevrnutu kožu i sredstvo za zaštitu vredna novca.
Jer, šta je bolje od sprečavanja problema pre nego što se uopšte desi?
Što se tiče samog procesa čišćenja, on je prilično jednostavan. U stvari, sveli smo ga na nekoliko koraka koje ćemo vam u tekstu objasniti. Ako imate potrebne stvari kod kuće, možete spasiti svoje cipele od svih vrsta prljavštine i vratiti im sjaj kao da su nove. I, verujte, ovo zaista funkcioniše.
Mi ih prodajemo i imamo veliko iskustvo u tome!
Šta je prevrnuta koža?
Prevrnuta koža je vrsta kože koja može poticati od bilo koje vrste životinjske kože koja se koristi u proizvodnji cipela ili drugih proizvoda.
Glavna razlika između prevrnute kože i drugih vrsta kože je u tome što se prevrnuta koža dobija sa donje strane životinjske kože, dok se većina vrsta kože dobija sa gornje strane životinjske kože (Nappa koža).
Donja strana životinjske kože mnogo je mekša od spoljne, ali je takođe manje otporna na mrlje. Zbog toga se prevrnuta koža obično smatra luksuznim materijalom.
Iako mu nedostaje trajnost obične spoljne Nappa kože, mnogo je mekša na dodir i udobnija kada se koristi za izradu cipela.
U poređenju sa Nappa (spoljnom) kožom, prevrnuta koža je mnogo propustljivija.
To znači da joj nedostaju prednosti vodootpornosti Nappa kože.
Zato je najbolje nositi cipele od prevrnute kože u situacijama u kojima je malo verovatno da ćete se suočiti sa nepovoljnim vremenskim uslovima poput kiše.
I dok se najbolje vrste kože proizvode od goveđe kože, prevrnuta koža se može proizvoditii od jagnjeće kože. Međutim i druge vrste životinjske kože dolaze u obzir, poput teleće, kozje i jelenske kože koje se mogu podjednako dobro koristiti u proizvodnji obuće.
U nastojanju da smanje uticaj na životinje koje proizvode kožu i suprotstave se nekim negativnim atributima prevrnute kože, proizvođači su pokušali da stvore različite sintetičke alternative prevrnute kože, sa različitim stepenom uspeha. Iako je nemoguće potpuno replicirati poželjne karakteristike prevrnute kože, sintetičke alternative mogu biti manje skupe ili trajnije od pravog materijala.
Ipak, sve to se uglavnom radi kako bi se smanjio trošak proizvodnje obuće. Da li je to dobro?
Mislimo da nije, ipak se prirodna koža ne može uporediti sa bilo kojim veštačkim materijalom.
Kako se čiste cipele od prevrnute kože u 5 koraka
Šta će vam biti potrebno za čišćenje?
Cipele od prevrnute kože
Četka za prevrnutu kožu
Belo sirće
Soda bikarbona
Flanel ili obična krpa
Guma/gumica
Sprej za impregnaciju prevrnute kože
U 5. jednostavnih koraka, saznaćete kako brzo i efikasno očistiti cipele, patike ili papuče od prevrnute kože.
Počnite čišćenje cipela četkom kako biste uklonili suvišnu suvu prljavštinu i pesak sa površine kože. Često ćete naići na četke koje su izrađene od gume, ali savetujemo vam da nabavite četku koja je izrađena od metala.
One, iako deluju grubo, su ubedljivo na prvom mestu po krajnjem učinku!
Obavezno probajte, ni mi nismo verovali koliko su metalne četke bolje za čišćenje prevrnute kože od gumenih. Ne postoji bolji način da ih detaljno i dobro očistite. Ako se mrlja i dalje ne uklanja, pokušajte sa belim sirćetom.
Ako je mrlja od ulja ili masti, pokušajte sa sodom bikarbonom. Završite tretman sa sredstvom za zaštitu prevrnute kože.
Pogledajte obavezno dalje za kompletne instrukcije, uključujući materijale i detaljne vodiče za svaki korak.
Ako vas zanima, možete pogledati video
Sada ćemo vam detaljno objasniti svaki korak kako se čiste cipele od prevrnute kože
1. Za početak, nabavite četku za čišćenje prevrnute kože kako biste uklonili suvišnu prljavštinu i pesak sa površine cipela
Budite sigurni da se svaka prljavština na cipelama osuši pre nego što započnete ovaj korak. Inače, ako pokušate da očistite mrlju dok je još vlažna, samo ćete utrljati čestice prljavštine još dublje u kožu. To će u krajnjem slučaju učiniti da bude teže ukloniti je sa površine prevrnute kože.
Započnite laganim potezima u jednom pravcu kako biste četkali površinu cipele i uklonili čestice prljavštine i pesak. Prilikom četkanja, uvek idite u pravcu vlakana (tj. u istom pravcu u kojem je prevrnuta koža obrađena).
Za tvrdokorne mrlje ili ogrebotine, pritisnite jače i pomerajte četku brzim pokretima napred/nazad kako biste podigli spljoštena vlakna prevrnute kože i dodatno pomogli pri čišćenju.
Ako nemate četku za prevrnutu kožu, čista četkica za nokte ili četkica za zube će takođe raditi pojednako dobro.
Ove četkice su posebno važne kod čišćenja malih površina.
Opet da pomenemo, četka izradjena od metala je za ovaj korak nezamenljiva!
2. Nakon toga, koristite gumicu kako biste pokušali da uklonite preostale mrlje
Ako imate gumicu za prevrnutu kožu, to je još bolje, ali i obična gumica iz školskog pribora će dobro poslužiti – pod uslovom da je gumica prethodno očišćena i potpuno čista od bilo kakvih prethodnih brisanja.
Baš kao što ste radili u prvom koraku, koristite isti energičan pokret napred/nazad i adekvatan pritisak na mrlju.
Ponekad će vam biti potrebno malo više vremena i truda da biste uklonili tvrdokorne mrlje. Ali ne odustajte. Ipak, ako nakon nekoliko pokušaja i dalje ne uspevate da uklonite mrlju, nemojte preterivati.
Ne želite previše jako pritisnuti prevrnutu kožu i rizikovati oštećenje cipele.
Umesto toga, možete koristiti neko sredstvo za čišćenje koje je pogodno za prevrnutu kožu ili potražiti pomoć profesionalnog čistača cipela ili obućara.
Nekada, na žalost, nije dovoljna samo dobra volja.
Važno je da budete strpljivi i pažljivi kako biste sačuvali kvalitet svojih cipela od prevrnute kože.
3. Ako mrlja i dalje nije nestala, pokušajte sa sirćetom ili apotekarskim alkoholom
Iako nanošenje tečnosti poput belog sirćeta ili apotekarskog alkohola može delovati čudno, njihov sastav je zapravo odličan u razbijanju čestica prljavštine.
A to je upravo ono što želite za čišćenje!
Umočite ugao peškira,magične ili obične krpe u malu posudu sa sirćetom ili alkoholom (vodite računa da ne pokvasite celu krpu) i ocedite višak tečnosti.
Nežno natapkajte vlažni deo na mrlje koje se nalaze na cipeli. Zatim, nežno trljajte prevrnutu kožu. Ako se čini da se ništa ne dešava, umesto dodavanja više tečnosti, dodajte veći pritisak vraćajući se pouzdanom metodu napred/nazad.
Tečnost će privremeno ovlažiti prevrnutu kožu, menjajući boju kože pre nego što ispari i vrati je u originalnu boju.
Za sušenje, možete koristiti fen za kosu. Da biste utvrdili da li je mrlja pravilno uklonjena, možda ćete morati koristiti više puta ovu tehniku, ostavljajući prevrnutu kožu da se osuši između svakog “tretmana”.
Ako želite da ubrzate, neka vam opet u pomoć priskoči fen za kosu.
Nastavite da radite na mrlji i ponovo potopite vašu krpu u sirće/alkohol po potrebi. To je najbolji način da efikasno uklonite mrlju.
Ključ ovog koraka je ponavljanje i strpljenje – niko ne želi da uništi svoje omiljene cipele. Zapamtite, višak tečnosti nije dobar za prevrnutu kožu.
Da ne zaboravimo, ne brinite o mirisu tečnosti koji se prenosi na vašu cipelu jer će on nakon nekog vremena nestati.
4. Ako je mrlja od ulja ili masnoće, pokušajte sa sodom bikarbonom
Kada se mrlja od ulja ili masnoće pojavi na prevrnutoj koži, to je verovatno jedna od najtežih mrlja za uklanjanje. Ali nemojte brinuti, to nije kraj za vaše cipele od prevrnute kože.
U ovom slučaju rešenje može biti soda bikarbona.
Pre nego što počnete, preporučuje se da uradite test na manjem delu kože kako biste proverili reakciju sode bikarbone na kožu vaše obuće. Predlažemo da izaberete neprimetno mesto na zadnjem delu cipele gde će to biti najmanje vidljivo.
Ako sve izgleda dobro nakon nekog vremena, spremni ste za početak.
Počinjete tako što pažljivo uklonite višak ulja ili masnoće čistom krpom. Praktično, pokušate da upijete krpom što više masnoće. Zatim, pospite obilnu količinu sode bikarbone preko mrlje tako da je potpuno prekrijete.
Ostavite da odstoji što je duže moguće – nekoliko sati bi trebalo da bude dovoljno, ali je idealno ostaviti je tako preko noći.
Kada to vreme prođe, nežno uklonite sodu bikarbonu četkom za prevrnutu kožu pre nego što pregledate da li je vaš rad bio uspešan.
Proces je nekada potrebno ponoviti više puta, sve dok ne budete zadovoljni rezultatom.
5. Na kraju, zaštite vaše cipele uz pomoć spreja za prevrnutu kožu
Sećate se kada smo spomenuli prevenciju mrlja?
Kada su vaše cipele od prevrnute kože čiste i vraćene u prvobitno stanje, vreme je da se posvetite nanošenju zaštite.
Zapravo, zaštita prevrnute kože treba da se uradi zapravo pre prvog nošenja.
Mi to svim našim kupcima savetujemo kada je održavanje cipela od prevrnute kože u pitanju. Za naše uslove, savetujemo vam sprej za impregnaciju. Sa njim ćete biti sasvim mirni kad su sneg, kiša ili prljavština u pitanju.
Zato je važno napomenuti da nisu sve zaštite za prevrnutu kožu iste.
Recenzije često navode trajne promene boje kada se koriste određeni proizvodi. Zato ako planirate da koristite neki novi sprej za zaštitu prevrnute kože, najbolji pristup je da se oslonite na ocene i recenzije kupaca kako biste izbegli neželjene rezultate.
I još jednom da ponovimo, ako niste sigurni, obavite test na manjem delu obuće pre nanošenja zaštite.
Na kraju krajeva, bolje je biti siguran nego žaliti kasnije.
Kako ukloniti mrlje od blata sa prevrnute kože?
Sačekajte da se blato potpuno osuši pre čišćenja.
Nežno trljajte prljavštinu četkom za prevrnutu kožu i budite sigurni da četkate samo u jednom smeru.
Ako ostane mrlja nakon čišćenja, primenite tehniku o kojoj smo pisali u ovom članku.
Kako ukloniti mrlje od žvake sa prevrnute kože?
Stavite cipele od prevrnute kože u jednu kesu, dobre je zatvorite i ubacite u zamrzivač. Možete staviti nekoliko kocki leda u plastičnu kesu direktno na žvaku kako biste je još brže zamrzli.
Zatim, koristite tup nož ili kašiku da nežno ostružete, odnosno skinete žvaku.
Ako se pojavi fleka, primenite tehniku čišćenja o kojoj smo pisali u ovom tekstu.
Kako ukloniti mrlje od voska sa prevrnute kože?
Ogrebotine i tragovi se događaju, pa pokušajte da vratite teksturu cipela od prevrnute kože običnim žiletom.
Pazite da žilet ne sadrži hidratantnu traku i da nije korišćen. U tom slučaju biste mogli da dobijete mrlje od sapuna. Nežno povucite žilet u istom smeru kako biste stvorili glatku teksturu.
Radite ovo vrlo pažljivo kako ne biste oštetili prevrnutu kožu.
Ovo zna nekada da bude problem, pa ako vam ne ide od ruke potražite pomoć obućara.
Kako ukloniti mrlje od mastila sa prevrnute kože?
Uzmite ne previše grub papir za šmirglanje i trljajte napred/nazad preko mrlje, koristeći veoma malo pritiska i male kružne pokrete.
Ako mrlja ostane, nanesite belo sirće ili apotekarski alkohol. Uz pomoć metalne četke za prevrnutu kožu pokušajte da uklonite mrlju od mastila.
Radite to polako i bez velikog pritiska.
Nekada je potrebno ponoviti više puta kako bi se mrlja potpuno uklonila.
Kako ukloniti mrlje od soli sa prevrnute kože?
So, pogotovu tokom zime, je jedan od najlakših načina da upropastite i najbolju prevrnutu kožu. Mnogi misle da je sneg najveći neprijatelj prevrnute kože, ali zapravo je to so.
Četkom uklonite svaku prljavštinu nastalu od soli koristeći mekanu četkicu za zube ili četku za prevrnutu kožu (savetujemo da bude metalna).
Navlažite mikrofiber krpu uz pomoć belog sirćeta i vode, u odnosu 2 prema 1 za vodu. Nežno tapkajte po prevrnutoj koži koristeći male kružne pokrete.
Kada se osuši, koristite čistu četkicu za zube ili četku za prevrnutu kožu kako biste vratili teksturu prevrnute kože.
I ovde je nekad potrebno više ponavljanja, ako želite savršen rezultat.
Kako dezinfikovati cipele od prevrnute kože?
Uzmite običnu kutiju sode bikarbone, pospite unutrašnjost, ostavite ih tako preko noći. Sutra ujutro očistite ostatke sode bikarbone.
Zatim, navlažite mikrofiber krpu alkoholom i pređite preko mrlja. Ostavite cipele da se suše na svežem vazduhu, ali izbegavajte direktne sunčeve zrake.
Da ne zaboravimo, izbegavajte sve čistače na bazi vode, kao i izbeljivače i vodonik-peroksid koji mogu obojiti ili uništiti prevrnutu kožu.
Prednosti i mane prevrnute kože
Počinjemo od toga koje su prednosti prevrnute kože:
1. Trajnost
Prevrnuta koža je vrlo dugotrajan i čvrst materijal u poređenju sa tkaninama ili sintetičkim materijalima. Struktura prevrnute kože daje cipelama lep oblik i odlično se prilagođava svakom obliku stopala.
2. Gladak izgled
Prevrnuta koža je veoma mekana, a njen glatki velur daje joj privlačnu teksturu. Vrlo je meka na dodir i lako se oblikuje prema svakom stopalu.
3. Prijatna za oblikovanje
Prevrnuta koža se može lako oblikovati kako bi se napravila odeća ili obuća baš onako kako je dizajner zamislio. Tanje verzije prevrnute kože imaju lep pad i mogu se koristiti za izradu bilo koje vrste cipela.
4. Dugotrajnost
Budući da je prevrnuta koža verovatno jedan od najboljih materijala za izradu cipela, može trajati izuzetno dugo. Dovoljno je minimalno održavanje kako biste im produžili vek trajanja.
Koje su mane prevrnute kože:
1. Debljina
Jedna od najvećih prednosti prevrnute kože je ujedno i njen nedostatak – prevrnuta koža je tanka. To je ono što je čini manje trajnom od standardne Nappa kože.
2. Lako se može oštetiti
Površina prevrnute kože može sakupljati prašinu i prljavštinu, što može oštetiti njen glatki izgled i učiniti je lako prljavom. Za čišćenje u ovom slučaju preporučujemo metalnu četkicu.